Co karmienie piersią daje nam, KOBIETOM? Laktacyjne fakty #1

Moje TOP 4 korzyści z karmienia piersią dla mamy.

            Dużo się mówi o tym, jakie są korzyści z karmienia piersią dla dziecka. Powinnyśmy również zdawać sobie sprawę z tego, że karmienie piersią jest również najlepszym rozwiązaniem dla nas samych. Dlatego postanowiłam ten premierowy odcinek Laktacyjnych Faktów poświęcić korzyściom, jakie przynosi karmienie piersią właśnie kobietom.

My, kobiety mamy to do siebie, że zbyt często zapominamy o sobie. Jest to niezwykle ważne, żeby wiedzieć dlaczego warto karmić piersią również dla samej siebie. Daje to niesamowitą siłę i motywację do tego, aby te pierwsze trudne chwile mlecznej drogi przetrwać i nie poddawać się zbyt szybko.

1. ODPOCZYNEK. Zdecydowanie mój faworyt. Karmiąc piersią jesteś niejako zmuszona do tego, żeby siedzieć lub leżeć. I nie ważne, czy karmienie będzie trwać 10 minut czy 40 – zadbaj o wygodną pozycję i zrelaksuj się. Nie przejmuj się bałaganem, nieugotowanym obiadem czy stertą ubrań do prasowania. To jest czas dla Ciebie, i powinnaś wykorzystać go na regenerację sił. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w pierwszych dniach po porodzie.

2. ŁATWIEJSZY POŁÓG. Odnośnie pierwszych chwil po porodzie. Oksytocyna wydzielana w dużych ilościach właśnie podczas karmienia piersią powoduje szybsze obkurczenie się macicy po porodzie (jej inwolucję), a tym samym skraca czas krwawienia z dróg rodnych. Karmienie piersią jest więc naturalną profilaktyką, nie tylko anemii, ale również wielu innych chorób i zaburzeń.

3. ZRZUCENIE ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW. Kolejne potwierdzone info – kobieta karmiąca piersią spala około 500-700 kcal na dobę (to mniej więcej tyle, co jeden trening Ewy Chodakowskiej!). Normalnym zjawiskiem jest odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie ciężarnej kobiety. Są to właśnie „zapasy” na okres laktacji. Dlatego też kobietom karmiącym naturalnie łatwiej i szybciej jest wrócić do wagi sprzed ciąży. Szkoda nie wykorzystać takiej wiedzy ;).

4. UŁATWIENIE SOBIE ŻYCIA. To jedna z tych korzyści, która przemawia do mnie najbardziej. Po co utrudniać sobie życie? Karmienie piersią jest wygodne, nie musisz nic przygotowywać, pokarm masz zawsze pod ręką, gotowy do podania i w odpowiedniej temperaturze. Karmienie piersią wspiera układ odpornościowy dziecka, co oznacza że chronisz w ten sposób nie tylko zdrowie swojego maleństwa, ale również domowy budżet przed wydatkami na leki. Oszczędzasz czas i pieniądze. Proste, prawda?

Oczywiście tych korzyści jest dużo więcej. Te, które wymieniłam to moje top 4. A w czym Wam karmienie piersią pomogło najbardziej?

Dajcie znać, o czym chciałybyście przeczytać w kolejnych częściach Laktacyjnych Faktów.

Niech moc będzie z Wami, Mamy Przyszłe i Obecne!

A. L.

Dodaj komentarz