Karmić czy nie karmić?

KARMIENIE PIERSIĄ W DOBIE KORONAWIRUSA – AKTUALNE ZALECENIA

To już chyba jest ten czas, kiedy oswoiliśmy się wszyscy z myślą, w jakiej sytuacji się znaleźliśmy. I zdaliśmy sobie sprawę z powagi sytuacji. Mam nadzieję.

Mam też nadzieję, że zdążyliście się już zapoznać z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi kobiet w okresie okołoporodowym. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to gorąco zachęcam. Linki zostawiam poniżej.

Dzisiaj chciałabym się skupić na tych wytycznych dotyczących karmienia piersią. Nie ukrywam, że jestem nieco zbulwersowana, bo cały czas myślałam, że te wszystkie zalecenia są po to, żeby ułatwić nam życie w tym trudnym czasie i pomóc dokonywać mądrych wyborów.

Ja rozumiem, że jak to zwykle w przypadku nowych sytuacji bywa, jest zbyt mało danych, zbyt mało badań, żeby jednoznacznie stwierdzić jak postępować. Wiem też, że sytuacja w kraju i na świecie zmienia się bardzo dynamicznie i to czym dzielę się z Wami dzisiaj, za parę dni może być już nieaktualne. Pojawia się coraz więcej pytań, a odpowiedzi wciąż brakuje.

Przedstawiam je Wam w dużym skrócie, tylko najważniejsze informacje. Jeśli macie chwilę to naprawdę zachęcam, aby się w całości z nimi zapoznać. Tym bardziej, jeśli jesteście w okresie „okołoporodowym”. A z moich obserwacji wynika, że jest nas obecnie całkiem sporo 😉

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO):

 1. Należy zapewnić mamie i dziecku możliwość kontaktu skóra do skóry, kangurowania, przebywania w szpitalu w systemie rooming-in zwłaszcza zaraz po porodzie, niezależnie od tego czy u mamy podejrzewa się infekcję COVID-19 czy została ona potwierdzona.
 2. Badania wykazują, że jak dotąd nie znaleziono wirusa w próbkach siary i mleka matek zakażonych COVID-19.

Royal College Obstetricians and Gynecologists (RCOG):

 1. Nie ma przeciwwskazań do kontaktu skóra do skóry z matką zaraz porodzie.
 2. Pod uwagę należy wziąć nie tylko ryzyko zakażenia , ale także korzyści płynące z karmienia piersią i rolę pierwszych dni po porodzie w budowaniu więzi między matką a dzieckiem.
 3. Nie zaleca się rutynowej separacji, jeśli nie jest to konieczne.
 4. Zaleca się, aby matka karmiąca:

– umyła i zdezynfekowała ręce przed każdym karmieniem

założyła maseczkę, jeśli jest dostępna

– unikała kichania i kasłania bezpośrednio na dziecko

– przestrzegała zasad higieny sprzętu służącego do odciągania pokarmu

A teraz:

Polskie Towarzystwo Położników i Ginekologów oraz Polskie Towarzystwo Neonatologiczne:

 1. Jeśli kobieta jest obserwowana w kierunku zakażenia COVID-19, pokarm powinno się pasteryzować przed podaniem dziecku.
 2. Jeśli u kobiety potwierdzono zakażenie COVID-19, konieczna jest całkowita izolacja dziecka od matki, a pokarm należy zutylizować.

Nie chciałam tego komentować, ale chyba muszę.

Ok, możemy więc iść w dwóch kierunkach. Albo uznać, że mamy ograniczone dane, więc karmienie piersią lepiej w tej sytuacji odpuścić. No bo nie wiadomo na pewno, czy transmisja wirusa przez mleko matki jest możliwa czy też nie. Albo uznać, że faktycznie dane mamy bardzo mocno ograniczone, ale póki co przemawiają one za tym, że karmienie piersią jest w tej sytuacji korzystniejsze, niż rezygnacja z niego. Dlaczego?

 1. Dostępne są badania (co prawda na niewielkiej grupie kobiet), które wskazują, że wirusa w mleku matki nie ma. Możliwe jednak, że znajdują się tam przeciwciała przeciwko temu wirusowi.
 2. Powszechnie wiadome jest jak ważną rolę w zachowaniu dobrostanu fizycznego i psychicznego zarówno matki i dziecka odgrywa bliskość i możliwość karmienia piersią zaraz po porodzie.
 3. Opóźnienie karmienia piersią (czas izolacji) i brak odpowiedniego wsparcia w wielu przypadkach prowadzi do zaprzestania karmienia piersią.
 4. Obecna sytuacja doprowadziła już do braków mieszanek modyfikowanych na rynku. Nie chcę nawet myśleć, przez co przechodzą mamy, które faktycznie nie mogą podać swojego mleka, a w sklepach są pustki. Warto się zastanowić, czy w obecnych czasach chcemy tą sytuację poprawić, czy jeszcze dodatkowo obciążyć domowy budżet.

Także, tyle ode mnie. Decyzja i tak należy do Was. Mam jednak nadzieję, że nie będziecie musiały dokonywać tak trudnych wyborów.

Kończąc już, jedno zalecenie ode mnie, nie tylko dla ciężarnych i karmiących: zostańcie w domu, chrońcie siebie i swoich bliskich!

Dużo zdrowia i spokoju!

A.L.

Na podstawie:

1. https://www.who.int/publications-detail/clinical-management-of-severe-acute-respiratory-infection-when-novel-coronavirus-(ncov)-infection-is-suspected?fbclid=IwAR0sjo3b7xARWdHogkDBoo6mRSAROv1MkICrX19VzcoxFKl90Tbb-NFXu4g

2. https://www.rcog.org.uk/en/guidelines-research-services/guidelines/coronavirus-pregnancy/covid-19-virus-infection-and-pregnancy/

3.  https://www.rodzicpoludzku.pl/aktualnosci/1381-zalecenia-dla-kobiet-w-okresie-ciazy-porodu-i-pologu-zwiazane-z-covid-19.html

4. https://laktaceuta.pl/koronawirus-sars-cov-2-a-karmienie-piersia/

Dodaj komentarz